Володимирівська громада

Баштанський район Миколаївська область

УВАГА! Небезпечний шкідник сарана!

Дата: 07.07.2025 14:27
Кількість переглядів: 15

На території Миколаївської області можливе зростання шкодочинності небезпечного шкідника – сарани (Locusta).

Фото без описуСприятливі кліматичні умови (висока температура повітря і тривала посуха) сприяють масовому розмноженню та збільшенню чисельності небезпечного багатоїдного шкідника – сарани. Так, спалахи саранових відмічено в Херсонській та Одеській областях. Відмічено масове пошкодження просапних культур (соняшник) шкідником.  

Сарана – спільна назва шкідливих видів комах ряду прямокрилих родини справжніх саранових, які поширені на всіх континентах. В Україні налічується до 20 різновидів сарани, серед яких найпоширенішими є сарана італійська, або прус, перелітна, або азіатська та різні види кобилок. Усі саранові належать до комах з неповним перетворенням, тобто їхній розвиток відбувається без стадії лялечки, а личинки за зовнішніми ознаками та способом життя схожі з дорослими особинами.

 Сарана - унікальна істота з двома альтернативними генетичними програмами розвитку – стадною та поодинокою. За невеликої щільності популяції личинки і дорослі особини (імаго) ведуть поодинокий спосіб життя. Так в роки зі сприятливими умовами (спека та посуха) поведінка комах різко змінюється, і вся їх маса переходить в стадну форму. Скупчившись в зграї з більше 10 тис. особин, сарана кочує на великі відстані, знищуючи на своєму шляху все, що росте на землі. При тому, у спекотні дні тіло саранових випаровує велику кількість води, для поповнення якої вони поїдають рослини (тобто не через голод, а через спрагу).

Сарана - типовий поліфаг, тобто харчується усіма рослинами, проте надає перевагу злаковим культурам — кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію, тощо. Сарана поодинокого способу життя малоактивна, особини відрізняються яскраво вираженими статевим ознаками і захисним забарвленням. Комахи стадного способу існування мають більш яскраве забарвлення, добре пристосовані до польотів та не мають статевих відмінностей. Усі саранові, що поширені в Україні, мають одне покоління на рік. Личинка розвивається до 40 днів і проходить 5 віків. Зимує в стадії яйця. Одна доросла особина сарани може відкласти яйця лише раз – у вересні. Низькі зимові температури та відповідний комплекс агротехнічних заходів сприяють зменшенню чисельності шкідника.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області рекомендує спеціалістам господарств провести моніторинг території на виявлення наявності та визначення чисельності саранових, організувати постійний нагляд за розвитком саранових та при необхідності провести локалізацію вогнищ надпорогової їх чисельності.

Обстеження краще проводити після сходу сонця і до 9.00 години або з 18.00 і до заходу сонця, коли саранові в стані відносного спокою перебувають на рослинах. В першу чергу обстеження слід проводити на занедбаних сільськогосподарських угіддях, пасовищах, неугіддях, луках, узбіччях доріг, плавнях річок.

Обробки проводять за чисельності личинок стадних видів 2-5 екз. / м2, нестадних саранових 10-15 екз. / м2. Захист посівів від саранових починають за масової появи личинок I віку. Обробки проводять вранці та ввечері, коли комахи перебувають на рослинах.

У разі виявлення осередків саранових необхідно терміново повідомити про це Головне Управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Нагадуємо, що при проведенні захисних обробок слід використовувати пестициди згідно з «Державним реєстром пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли медогляд, навчання та мають посвідчення на право роботи з пестицидами.

Ліна БАТРАК

Головний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора