Увага! Пташиний грип!
Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що 06.11.2024 в с. Христофорівка Баштанської територіальної громади Баштанського району, Миколаївської області виявлено гостро-інфекційний грип птиці, що підтвердила ВЛ Миколаївська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби при дослідженнях патологічного (біологічного) матеріалу птиці. Терміново на позачерговому засіданні ДНПК при Баштанській районній військовій адміністрації розроблено план заходів щодо недопущення та ліквідації пташиного грипу в епізоотичному вогнищі, зонах захисту та спостереження.
Грип птиці (чума птиці) — висококонтагіозна вірусна хвороба, що характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання, травлення та пригніченням. До вірусу грипу птиці сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки та інші види птахів.
Вірус має спорідненість з вірусами грипу людей, а отже до вірусу пташиного грипу сприятливі й люди. Грип птиці – небезпечний для людини своїми ускладненнями: запаленням легенів, ішемічною хворобою серця, порушеннями мозкового кровообігу тощо.
Дикі птахи, що мігрують, є природним резервуаром для високопатогенних вірусів і можуть передавати їх свійській птиці через безпосередній контакт.
Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні. Також, факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми,
інкубаційні яйця, тушки, пір'я. Механічними переносниками можуть
бути обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, гризуни.
У хворої птиці проявляються різні поєднання наступних симптомів: пригнічення, зниження апетиту, сонливість, хрипи, кашель, чхання, сльозотеча, діарея, тремор, лихоманка, ціаноз непокритих пір'ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), похила голова, порушення координації рухів, набряку голови, скуйовдженого пір'яного покриву, зниження несучості і якості шкаралупи яєць. Смерть наступає протягом 1–2-х діб після появи перших симптомів. Падіж птиці може сягати 80–100%. Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено.
Для профілактики інфекційних захворювань птиці власникам необхідно:
- не здійснювати купівлю птиці в місцях стихійної торгівлі;
- з метою проведення необхідних профілактичних заходів, інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу домашньої птиці поза межами дворової території);
- утримувати птахів різних видів окремо;
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, особливо водоплавною, і синантропними птахами;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території утримання птиці;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінювати одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2008 р. № 413, передбачено відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої фізичним особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин у зв’язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації та профілактики африканської чуми свиней та/або чуми (високопатогенного грипу) птиці, спрямованих на їх вилучення з метою знищення або забою. Виплата фізичним особам вартості живих свиней, вилучених з епізоотичного вогнища та зони захисту у разі виникнення африканської чуми свиней, здійснюється за рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України (Комісія) або місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій на підставі заяви та акта вилучення сільськогосподарських тварин з метою їх знищення під час ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб.
Шановні громадяни! При найменших ознаках захворювання свиней у ваших господарствах, а також про всі випадки загибелі просимо терміново повідомляти до державних установ ветеринарної медицини за номерами:- Баштанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (096 907 2707, 098 816 3388, (05158) 2-55-25);
- Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини МОДЛВМ: (05158) 2-84-35, 067 103 7526 – Баштанський відділ; 068 066 4720 – Новобузький відділ; 0672531960– Казанківський відділ; 097 332 4590 – Березнегуватський відділ; 068 820 9779 – Снігурівський відділ