Володимирівська громада

Баштанський район Миколаївська область

Чому не можна спалювати листя?

Дата: 07.11.2023 10:56
Кількість переглядів: 41

 

   З настанням осені люди  починають активно згрібати опале  листя і  спалюють його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає здоров’ю та довкіллю. Кожного року  –  лікарі попереджають про ризики для здоров’я, а екологи б’ють на сполох, адже це призводить до забруднення повітря, води та ґрунту.

 У першу чергу, варто пам’ятати, що спалювання листя найбільше шкодить тим, хто його палить, тобто людям та всім тим, хто вдихає цей дим. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці не надають цьому уваги. 

    За підрахунками, при згоранні 1 тони листя утворюється 9 кг мікрочастинок пилу, які під час вдихання осідають у дихальних органах людини, а також 30 кг чадного газу, який зв’язуючись із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин. Разом з димом вивільняються пестициди та радіонукліди. Із тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, що здатен викликати онкологічні захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.  Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі., Попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. Смог може викликати хвороби дихальних шляхів, бронхіт, астму, пневмонію. Забруднене повітря провокує серцево-судинні хвороби

Що ж робити з опалим листям?

   Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах.

   Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. в основу купи вкладають до 25 см шар землі. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній – за 6-8. Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає.

   Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.

Покарання за спалювання листя

   Увага! Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Порушення цих норм тягне за собою накладення штрафу для громадян до 1360 грн., для суб’єктів підприємницької діяльності до 1700 грн.

   Тож, фахівці Баштанського районного управління Держпродспоживслужби вкотре закликають мешканців не палити листя, не робити шкоди своєму здоров’ю та навколишньому природному середовищу!

Джерело інформації: http://polvet.gov.ua/uk/news/spalyuvannya-lystya-nebezpeka-dlya-zdorov-ya-lyudej-ta-shkoda-dlya-dovkillya/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора