Право на встановлення пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”

Дата: 10.10.2023 16:41

Громадянам України, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської діяльності, досягнення в галузі науки, культури, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури й спорту тощо, призначається пенсія за особливі заслуги перед Україною.

Фото без описуПорядок призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною, розміри, в яких призначаються такі пенсії, а також коло осіб, які мають право на їх призначення, визначено Законом України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” (далі - Закон №1767).

Отже, починаючи з 01.07.2023 такі пенсії встановлюються:

- Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма і більше орденами України особам, відзначеним почесним званням України "народний", після 24.08.1991;

- ветеранам війни, як нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, після 24.08.1991;

- видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;

- космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;

- особам, відзначеним почесним званням України "заслужений", державною премією України, нагородженим одним із орденів України;

- матерям, які народили п’ять і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку;

- особам, яких відповідно до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті" визнано борцями за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" реабілітовано.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у відсотках від розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, від 23 до 40 відсотків, а борцям за незалежність України у ХХ столітті в розмірі 4200 грн.

Пенсія за особливі заслуги борцям за незалежність України у ХХ столітті встановлюється на підставі довідок, що підтверджують вищезазначений статус осіб, виданих Регіональними комісіями, що утворюються в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Радою міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

У разі, якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 встановлюється надбавка, що є більшою, у максимальному розмірі.

Законом №1767 визначено, що категоріям осіб, яким була призначена пенсія за особливі заслуги до 01.07.2023 та з урахуванням внесених змін ці категорії вилучені, пенсія за особливі заслуги продовжує виплачуватись на встановлених раніше умовах та підлягає перерахунку у зв’язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Схема визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону 1767, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054 (в редакції наказу Міністерства соціальної політики України 18.07.2023 №251-Н).

Начальник Головного управління

Олена СИЧУГОВА