Обережно фальсифікати!
Щороку збільшується попит на засоби захисту рослин (ЗЗР), адже в сучасному землеробстві неможливо отримати якісний та високий урожай без застосування пестицидів та агрохімікатів. Із збільшенням попиту збільшується і процвітає торгівля підробками та фальсифікатами.
Фальсифікати становлять особливу небезпеку, оскільки підробки пестицидів можуть бути доволі якісно підробленими копіями представлених на ринку запатентованих препаратів або відомих торгових марок, які важко відрізнити від справжніх товарів. Підробки, навіть за наявності діючої речовини, аналогічної тій, що є в оригінальному препараті, містять допоміжні речовини невідомого походження, що можуть утворювати непередбачені шкідливі сполуки. Це можуть бути суто технічні домішки або більш дешеві речовини, часто токсичні, покликані замінити собою якісні компоненти оригінального препарату та зробити підробку дешевою.
Основними негативними наслідками застосування фальсифікатів є:
- часткове чи повне знищення врожаю;
- відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;
- забруднення зовнішнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод;
- погіршення родючості ґрунтів;
- непридатна до споживання сільськогосподарська продукція, забруднена залишками заборонених шкідливих речовин та домішок;
- шкода здоров’ю людей;
- накопичення шкідливих сполук у продукції та ґрунті, що негативно вплине на наступні культури.
Фальсифіковані пестициди є не лише неефективними, а й майже завжди призводять до непередбачуваних наслідків та завдають значної шкоди та матеріальних збитків.
На території України дозволяється використання лише тих пестицидів і агрохімікатів, що зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та доповненнях до нього.
Рекомендації щодо захисту від фальсифікованих засобів захисту рослин
Не купуйте пестициди і агрохімікати у невідомих продавців, через мережу Інтернет, без касового (товарного) чека та сертифіката якості на препарат, який реалізується.
Купуйте пестициди лише у відомих дистриб’юторів та у спеціалізованих магазинах і відомих фірмах, які добре зарекомендували себе на ринку пестицидів.
Упаковка повинна бути заводською. Звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на ній, таких як голограми, захисні плівки, номер партії, спеціальні позначки на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти неушкодженою з упаковки.
Уважно розглядайте етикетку, яка, до речі, має міцно кріпитися до упаковки. Інформація на ній повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням назви постачальника і його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номеру партії, ваги або об’єму, дати виготовлення й терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування (норма витрати, культура, об’єкт, спосіб, час обробки, обмеження, терміни очікування, способи знешкодження, заходи безпеки та надання першої медичної допомоги).
Окрім цього, світові виробники та постачальники пестицидів застосовують загальноприйняте у світі обов’язкове маркування своєї продукції шляхом нанесення номера партії та дати виробництва на упаковці, етикетці чи закрутці. Це дуже дієвий елемент захисту, особливо коли уважно порівняти дату виробництва препарату, вказану на упаковці, з датою виробництва тари, що зазвичай вказується на її дні. Якщо дата на дні тари стоїть пізніша за дату виробництва пестициду, то перед вами фальсифікат.
Звертайте особливу увагу на тару, в яку розфасовані ЗЗР: пестициди і агрохімікати для роздрібного продажу населенню не розфасовуються в медичну тару!
Пам’ятайте: фальсифіковані пестициди шкідливі для Вашого здоров’я, небезпечні для довкілля, токсичні для врожаїв!!!
Головний спеціаліст ГУ Держпродспоживслужби
в Миколаївській області Л. Батрак