Володимирівська громада

Баштанський район Миколаївська область

Спалювання листя – небезпека для здоров’я людини та велика шкода довкіллю!

Дата: 25.10.2022 08:24
Кількість переглядів: 105

Новобузьке управління Держпродспоживлужби в Миколаївській області інформує:

Спалювання листя – небезпека для здоров’я людини

та велика шкода довкіллю!

 

 З приходом осені природа готується до настання холодів. Дерева вже починають скидати своє ошатне вбрання. Та прикро бачити, як починається сезон спалювання листя, що шкодить і довкіллю, і здоров’ю людини.

  Населення, спалює листя, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає довкіллю. Шкода від спалювання листя і сухої трави надзвичайно небезпечна. Не кожен знає, що тонна тліючого листя виділяє 30 кілограмів чадного газу (він зв’язується із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин організму) та 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

  Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і сприяючі респіраторним захворюванням оксиди сірки. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

    Окрім безпосередньої загрози для здоров'я людини, спалювання листя і сухої трави призводить до такої екологічної шкоди як руйнація ґрунтового шару, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, речовини необхідні для розвитку рослин повертаються в ґрунт. При згорянні ж утворюється зола. Більше того, щорічне спалювання листя спричинює виснаження ґрунту та, відповідно, зменшення врожайності.

  Спалювання рештків рослин і опалого листя небезпечне ще й тим, що може перерости у неконтрольоване горіння. А це  в свою чергу може призвести до пожежі.

            Що ж робити з опалим листям?

  Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Для цього потрібен спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя і помірно його зволожувати. В результаті, компостом можна удобрювати ґрунт та використовувати в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.

  Тому, слід замислитись, чи варто випалювати суху траву, бур’ян, листя при наведенні ладу біля своїх садиб, на городах, прибудинкових територіях, перетворюючи родючі землі навколо нас на попелище, наносячи шкоду екології, здоров’ю собі та оточуючим, своїм нащадкам.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора